В чому сенс комедії «Міщанин шляхтич» Жана-Батіста Мольєра

Audiobook-mp3.com адиокниги бесплатно

31.08.2023

121

Статья В чому сенс комедії «Міщанин шляхтич» Жана-Батіста Мольєра

Дивовижна здатність п’єс Мольєра, які були написані в манірній Франції часів Людовіка XIV, — це актуальність сенсів та проблематики, які закладав автор. Мольєр був геніальним драматургом, який до тонкощів розумів всю природу театру та особливості сцени. Він був дотепним у свої творах настільки, що його жарти до сьогодні не втрачають актуальності та смішать людей.

Більше того, пожартувавши над лікарями в одній зі своїх п’єс, бідолаха вимушений був померти без медичної допомоги. Лікарі, ображені до глибини душі, відмовилися прийти до ложа хворого. Сьогодні ми говоримо про п’єсу «Міщанин шляхтич», а також розберемо її сенс та історію створення комедії. Слухайте п’єсу «Міщанин шляхтич» українською онлайн безкоштовно на нашому сайті.

Сенс назви

П’єса, в якій міщанин намагається ввійти в коло столичної аристократії, відповідно так і називається. Сама назва несе в собі комічний сенс і його одного достатньо, аби публіка веселилася ще до того, як почнеться саме дійство.

«Міщанин шляхтич» короткий зміст українською

Історія створення п’єси

Цю п’єсу Мольєр переробив за особистим замовленням самого короля. В той рік до Франції прибуло турецьке посольство і Людовік, який звик бути законодавцем моди в Європі, вирішив вразити гостей зі Сходу пишністю Версальського придворного життя. А що ж турки? Дивлячись на церемонії французів, вони сказали буквально наступне: «На попоні коней нашого султану більше алмазів, ніж на камзолах придворних вашого короля». Тобто вони натякнули європейцям, що їм до розкоші Сходу ніколи не догнатися і у порівнянні з турецьким султаном вони просто голодранці.

Людовік був розлючений. Тут же він призвав до себе Мольєра та вимагав висміяти турецькі придворні церемонії. Мольєр по-своєму вирішив цю проблему і представив публіці нову п’єсу «Міщанин шляхтич» слухати яку ви можете українською онлайн безкоштовно на нашому сайті.

В чому сенс комедії «Міщанин шляхтич» Жана-Батіста Мольєра

«Міщанин шляхтич» короткий зміст українською

Головний герой — Журден — торговець, парижанин та міщанин. Багатство, яке залишилося йому від батька, котрий реалізував одяг, звело юнака з розуму та замарило йому голову. Він захотів бути не просто багатим та поважним чоловіком, — йому став необхідним дворянський титул, відповідний образ життя і навіть знана коханка.

Але в ті часи дворянство за гроші та заслуги не продавалося — треба було народитися в знатній родині. Журден категорично з цим не мириться. Він сповнений амбіцій, старанності та прагнення на шляху до прориву в вищі кола. XVII століття — це час, коли французькі буржуа, які давно розбагатіли, почали замислюватися над тим, аби не просто впиватися розкішшю та прибутковими бізнесами, але впливати на суспільство.

Слухайте п’єсу «Міщанин шляхтич» українською онлайн

Але чому поваги гідні тільки дворяни? Це питання повстає перед усією Францією тих років в своїй роковій неминучості та призведе до кровопролитної революції через 100 років. А поки що міщани просто смішні у своїх снобістських прагненнях до спілкування з тими, хто вище тебе.

Отже, сюжет починається з того, що Журден вчиться фехтувати, танцювати та музикувати — адже це так благородно! Проте його промова та манери видають в ньому простолюдина. А тим часом торговцю вже 40 років, до чого такому поважному вікові подібна клоунада?

Дружина намагається вправити мізки чоловікові: вона гідна, розумна та скромна жінка, тримається людей свого кола і радить чоловікові те саме. Але Журдена неможливо зупинити. Він ладен навіть кинути свою дружину, аби одружитися на дворянці. І доньку він видасть тільки за знатного, хоч та і кохає міщанина.

Він дуже комічний та його прагнення викликають у людей лише насмішки. Проте він єдиний, хто цього не помічає. Інші тільки й потішаються над ним. Більше того, його слабкість використовують, аби надурити і обібрати. Вчителі музики і танців охоче тягнуть гроші з дурника, який ніколи нічому не навчиться — вони це знають. Граф Дорант теж обкрадає Журдена, аби начебто влаштувати шлюб зі знатною Доріменою. А та не відмовляється від  дорогих подарунків, хитрить та сміється над невдачливим прихильником.

Мораль

В фіналі п’єси Журден дізнається правду та виявляється присоромленим. В останній сцені він визнає правоту доньки та дружини і розкаюється в своїй дурості. Мораль п’єси дуже проста — кожен має знати своє місце. Негоже нехтувати своїм родом та станом і зневажати тих, то рівний тобі за соціальним статусом, аби зійтись з тими, хто більш знатний, багатий і займає більш високе положення. Все це робить вас смішними та негідними людьми, яких легко обвести навколо пальця. Слухайте п’єсу «Міщанин шляхтич» українською онлайн безкоштовно на нашому сайті.