«Джейн Ейр» Шарлотти Бронте — революція у вікторіанській літературі

Audiobook-mp3.com адиокниги бесплатно

11.12.2023

61

Статья «Джейн Ейр» Шарлотти Бронте — революція у вікторіанській літературі

Джейн Ейр» — безпрецедентне явище для вікторіанської літератури. Таких жіночих персонажів до неї не було. Роману Шарлотти Бронте судилося стати істотною віхою історія боротьби за рівноправність статей.

«Джейн Ейр» сюжет

Англія у першій половині ХІХ століття. Головна героїня — сирота, після смерті батьків її прийняв у своїй хаті дядько, брат матері. Щасливий час швидко скінчився зі смертю дядька: його вдова нелюдяно поводилася з племінницею.

Коли Джейн виповнилося 10 років, її відправили до школи-інтернату для дівчаток із бідних сімей, де надії на краще життя виправдалися лише частково. Над Джейн більше немає влади жорстокої тітки та кузенів. Але від опису умов, у яких живуть вихованки школи, мороз по шкірі. Неопалювані спальні, убога їжа, практично повна відсутність медичної допомоги.

Таку реалістичну картину Шарлотта Бронте описала в якомусь розумінні: вона і троє її сестер навчалися в подібному закладі. Дочки священика користувалися привілеєм здобути освіту та стати гувернантками чи вчительками, але умови утримання у школі були жахливими.

Старші сестри Шарлотти майже одночасно померли від туберкульозу. Після цього батько забрав двох дочок, що залишилися, додому. Але хвороба ніколи не відступила остаточно: молодші сестри письменниці не дожили до 30 років.

Отже, слабка здоров'ям і замкнута Джейн дивом не загинула під час епідемії тифу, але втратила найкращу подругу. Поступово вона пристосувалася до життя у школі та завоювала прихильність інших учениць та викладачів. Бронте не наділила Джейн визначними талантами, як і красою. Її успіхи у навчанні — цілком заслуга завзятої щоденної праці.

Вже у цьому проявляється новизна типажу головної героїні. Їй нема на що розраховувати: немає родичів, які подбають чи перспектив вдало вийти заміж. Замість мріяти про диво, Джейн старанно вчиться і сподівається одного разу стати вчителькою в рідній школі або покинути її стіни і служити гувернанткою.

Після закінчення навчання Джейн залишається в школі ще на 2 роки вже як вчителька. Їй стає тісно у стінах, які вона не залишала 8 років, і дівчина розміщує оголошення у газеті. На нього відгукнулися швидко, і міс Ейр вирушила до відокремленого старовинного маєтку, щоб працювати гувернанткою при дівчинці, яка живе там із опікуном.

Життя вчительки та гувернантки було знайоме Шарлотті Бронте не з чуток: воно завершило свою освіту і кілька років викладало. Писати не припиняла ніколи, бо відчувала, що це її покликання.

Шарлотта Бронте «Джейн Ейр» слухати аудіокнигу

На новому місці на Джейн чекає теплий прийом, але віковий будинок зберігає містичні таємниці, та й його господар — складна людина. Переказати подальший розвиток сюжету без спойлерів неможливо, слухайте «Джейн Ейр» онлайн і ви здивуєтеся, який сучасний характер вдалося створити Шарлотті Бронте майже 200 років тому, коли навіть опублікувати книгу під жіночим ім'ям було неможливо.

Історичний контекст

Шарлотта Бронте була захоплена письменством із самого дитинства. Спочатку їх під пера виходили хитромудрі світи, який зараз класифікували б як фентезі. У юності вона писала вірші, і одного разу попросила оцінити їхнього поета Роберта Сауті.

Той відзначив її безперечний талант, але застеріг від надмірного захоплення літературою, оскільки це терені «не для жінки». Шарлотта прийняла цей коментар, зробила висновки та перейшла від віршів до романів.

Роман «Джен Ейр» — історія незалежної молодої жінки, яка покладалася лише на свої сили та досягала успіхів завдяки завзятій праці, вперше була опублікована під псевдонімом Каррер Белл. Як і багато письменниць до неї і після Бронте використала чоловіче ім'я, щоб збільшити шанси книги на успіх. «Джейн Ейр», а пізніше і її творця, чекала світова слава, численні перевидання та переклади на більшість світових мов.