Тоталітарне майбутнє у романі «1984» від Джорджа Орвелла

Audiobook-mp3.com адиокниги бесплатно

08.01.2024

87

Статья Тоталітарне майбутнє у романі «1984» від Джорджа Орвелла

Роман «1984» Джорджа Оруелла, що вийшов у 1949 році, описує альтернативне майбутнє, де держава контролює людей через стеження і пропаганду за допомогою телеекранів, які постійно спостерігають за громадянами.

Кожен хоча б один раз чув про Великого Брата, невгамовного наглядача, що пожирає всі секрети. Він ховається за зеленим листям дерев, що проїжджають повз таксі, прокурені паби і пропарені ванні кімнати. Він створив ілюзію обману присутності, ніхто і ніщо не може втекти від переслідувань. Усі люди перебувають під контролем Великого Брата, суперечити волі якого не дозволено.

Про автора та книгу

Автором роману «1984» є американський письменник Ерік Артур Блер (справжнє ім'я Орвелла), який народився в Індії, колонії Великобританії. До його заслуг можна зарахувати як образ Великого Брата, а й у побутове звернення терміна «холодна війна».

У книзі Джорджа Оруелла «1984» Великий Брат — великий ватажок великої партії. Виразний погляд, вуса, привітна усмішка, все як у знайомого із сусідньої квартири. Кожна складочка просякнута добротою та розумінням. Він прагне вберегти своїх підданих від необачних вчинків і віддасть усе натомість. Саме такі гасла висуває правляча партія.

Сюжет книги Оруелла «1984»

Альтернативний Лондон 1984, який входить до складу країни Океанія — основа сюжету роману. Говорити про точність зазначеної дати не слід, це лише вигадка. Партія, яка має назви, створює майбутнє, спотворюючи минулі події. Дати змінюються, і все, що відбувалося раніше, більше не має сенсу. Для відстеження ситуації є спеціальний апарат.

Ті, хто керує країною, наче ляльководи, керують спогадами людей, і дають повчання на вчинення наступного кроку. Також Океанія веде військові дії проти Євразії та Остазії. Головна ідея твору — той, кому підвладне минуле, здатний керувати сьогоденням та будувати майбутнє. Слухайте аудіокнигу «1984» на нашому сайті онлайн безкоштовно.

Технологічні передбачення, які стали реальністю

  • У романі «1984» описано тотальне стеження за допомогою телеекранів, які контролюють вираз облич та емоції громадян. Насправді, подібні технології, включаючи розпізнавання облич та емоцій, вже використовуються у світі, наприклад, Amazon заборонила поліції США використовувати технологію розпізнавання облич. Камери з подібними можливостями застосовуються в Китаї для стеження за активістами та контролю за мусульманами-уйгурами.
  • У «1984» пристрій речепис використовувався головним героєм для запису розмов, перетворюючи в текст на телеекрані. В даний час подібну функцію виконують програми та служби транскрипції для Android та iOS, а також інтегрована функція розпізнавання мовлення Microsoft Word.

  • В книзі версифікатор, штучний інтелект, створював музику та літературу відповідно до стандартів правлячої партії. Нині штучний інтелект створює твори у різних галузях, включаючи музику, літературу та образотворче мистецтво. Приклади включають перший музичний альбом, записаний штучним інтелектом у 2017 році, а також короткометражку, де нейромережа самостійно написала сценарій, створила музику та підібрала акторів у 2020—2021 роках. Аж до створення треку для гурту Nirvana та сюрреалістичних зображень, які нейромережа продає на аукціоні за мільйон доларів.
  • В сюжеті згадується, що листи практично перестали писати, замінені листівками із готовими фразами. Це нагадує сучасні шаблонні SMS, підписи в електронній пошті та стікери у соцмережах, що відображає зміни у способах комунікації.
  • У «1984» Міністерство правди спотворює інформацію для контролю над суспільством. Подібні практики існують і насправді, як великий китайський фаєрвол, який фільтрує інтернет, обмежує доступ до інформації та контролює публікації. Китай також цензурує новини та біографії, створюючи спотворене уявлення про події та особистості.