Класика світової драматургії

Audiobook-mp3.com адиокниги бесплатно

11.06.2023

116

Статья Класика світової драматургії

Якщо при слові «драматургія» ви згадуєте прізвища Чехова чи Шоу, ми поспішаємо познайомити вас з видатним українським драматургом — Іваном Карпенко-Карим. Сьогодні говоримо про його внесок в жанр світової драматургії та найвідоміший твір «Сто тисяч». Слухайте аудіокнигу «Сто тисяч» українською онлайн безкоштовно на нашому сайті.

Творчий здобуток І. Карпенка-Карого

Сам Іван Франко визнавав геніальність Івана Карпенка-Карого та називав його одним з батьків українського театру, визначним артистом та великим драматургом. Вважаємо, що хоча б ці слова мають відобразити значущість творчого здобутку цього письменника та викликати бажання познайомитися з ним поближче.

Слухайте аудіокнигу «Сто тисяч» українською онлайн

Справжнє ім’я Карпенка-Карого — Іван Карпович Тобілевич. Найкращі його драми та комедії є гордістю української театральної культури. Іван Карпович був не тільки письменником, а ще й актором, виконавчим режисером та один з основоположників українського театру. Народився митець у вересні 1845 року в селі Арсенівка, Херсонської губернії (нині Кіровоградська область). Його батько був управителем поміщицького маєтку.

Мав шляхетне походження. Загалом, родина Тобілевичів подарувала Україні 4-х видатних театральних діячів:

  • Миколу Садовського;
  • Панаса Саксаганського;
  • Марію Садовську-Барілотті;
  • Івана Карпенка-Карого.

За все життя Іван Карпенко-Карий писав оповідання, критичні праці, рецензії і переклади та звісно ж п’єси (18) та етюди (3). Найбільшу славу письменнику принесли твори «Мартин Боруля», «Сто тисяч», «Хазяїн» та інші. Слухайте обрані аудіокниги І. Карпенка-Карого онлайн безкоштовно в якісному озвучуванні на нашому сайті.

«Сто тисяч» короткий зміст

«Сто тисяч» короткий зміст

Герасим Никодимович Калитка сільський багатій. Одного дня він зустрічається з одним невідомим йому жидом та разом вони влаштовують грошову махінацію. Суть махінації — купити 100 тисяч фальшивих рублів, заплативши за них всього лишень 5 тисяч. Жид залишає Калитці зразки фальшивих грошей, які, за його словами, не відрізниш від справжніх.

Калиткі ніяково і страшно самому йти в банк, тому він підмовляє свого кума піти з ним. Тим часом інший єврей на ім’я Гершко Маюфес пропонує Герасиму більш надійну справу, а саме позичити 5 тисяч рублів одному поміщику під заставу його земель. Поміщик не зможе повернути потрібну суму, а землею буде володіти Калитка.

Кумова поїздка видалася успішною, фальшиві гроші прийняли. П’єса містить не тільки основну лінію Герасима Калитки, а ще й другорядні лінії та персонажів. Все це більш яскраво розкриває характер головного героя. Одна з таких ліній — кохання сина Герасима, Романа, з наймичкою Мотрею. Їх одруженню перешкоджає Герасим . Він хотів би поріднитися з місцевим багатієм, Терентієм Пузирем, але той відноситься до його сина, як до непотребу. Зрештою Герасим погодився на весілля молодят, аби під приводом свята заручин відсвяткувати вдалу угоду кума.

Творчий здобуток І. Карпенка-Карого

Герасим зважується на повну махінацію, проте йому підсунули мішок звичайного паперу. Втративши таку колосальну суму грошей, а саме 3 тисячі, Калитка вирішує повіситись. Проте його врятував один чолов’яга. П’єса закінчується крилатою фразою Калитки: «Пропала земля Смоквинова! Нащо ви мене зняли з вірьовки? Краще смерть, ніж така потєря». Протилежність Калитки у п’єсі відіграє персонаж копача Бонавентури — безнадійного мрійника, який присвятив своє життя пошукам захованого скарбу і розбагатіти без особливих зусиль. Слухайте аудіокнигу «Сто тисяч» І. Карпенко-Карого онлайн безкоштовно на нашому сайті.