Шморгун Євген Іванович - Братки

Ви можете слухати безкоштовно Братки. Жанр: Казка, . Ви також можете прослухати повну версію (повний текст) онлайн без реєстрації та СМС на сайті Audiobook-mp3.com/uk або прочитати короткий зміст, передмову, опис та прочитати відгуки (коментарі) про аудіокнигу.
Аудіокнига Братки
Жанр: Казка,
01.06.2022
209
Встановити таймер
Таймер сну Після цього читання припиниться
0 годин
20 хвилин
Активувати таймер
Закрити

Шморгун Євген Іванович - Братки резюме книги

Братки - опис та короткий зміст аудіокниги. , слухати безкоштовно онлайн на сайті цифрової бібліотеки Audiobook-mp3.com/uk

Братки

Ці квітки в українського народу ніколи не були на перших ролях. Бо ні величиною, ні цвітом, ні пахощами особливо не виділяються. Однак вони зовсім не попелюшки – їх і помічають, їх і шанують. Можливо, шанують навіть дещо більше, ніж інші квіти. А бабусі саме про них розповідають онукам різні казки та легенди.

Одну з таких легенд послухай і ти.

У мачухи було троє нерідних дітей: два хлопчики й дівчинка. Дівчинка старша, її вже можна було приставляти до роботи, а хлопчики – зовсім дрібнята, тільки годуй їх. І вирішила зла мачуха позбутися хлопчиків, щоб не мати з ними мороки. Звеліла служниці відвести їх у ліс, у темну пущу,  і залишити – нехай  їх там звірина роздере. Служниця виконала наказ хазяйки. Однак дикі звірі пожаліли сиріток, не стали їх чіпати, а сірий зайчик-побігайчик вивів братиків із пущі прямо до того місця, де їхня сестричка якраз збирала для мачухи суниці. Сестричка витерла братикам сльози, нагодувала їх суницями,  та й привела додому. Наступного дня зла мачуха звеліла служниці посадити хлопчиків у човен, вивезти далеко, аж на саму середину озера, і там скинути у воду, нехай їх риби з’їдять. Але риби теж не стали братиків їсти, пожаліли. А старий сом посадив їх собі на спину і привіз до берега, якраз до того місця, де їхня сестричка білизну прала. Сестричка вмила братикам личка, поцілувала, заспокоїла, та й привела додому. Мачуха як побачила дітей живими, то від злості аж позеленіла – і та зелена фарба так і не зійшла їй з лиця. Наступного дня мачуха послала сестричку-сирітку в поле жати жито, а служниці звеліла натопити піч і спалити хлопчиків. І сама ні на крок не відходила від служниці, поки та не виконала її наказ. Повернулася з поля сестричка – а братиків немає. Метнулася вона туди-сюди, але ніде не знайшла. І почала вона благати служницю, щоб та сказала, де поділися її братики. Бо здогадувалася, що не по своїй волі ті зникли. Служниця й зізналася в тому, що сталося. Сестричка вигорнула з печі попіл – усе, що лишилося від братиків – зав’язала в хустинку та й пішла в поле, щоб поховати останки і оплакати їх. У полі щойно розгорнула хустинку, як зірвався вітер і розсіяв попіл по всій окрузі. Із того попелу тут же виросли невеличкі, синьо-жовті квіточки. Сестричка тулила їх до грудей: „Тепер ви будете моїми братиками, і я з  вами ніколи не розлучатимусь”.

Так і ростуть відтоді польові квіти братики.

Цю легенду я чув від багатьох людей і в багатьох варіантах. Але всі розповіді зводилися неодмінно до того, що квіти братики названі так на честь братів-сиріток. То їх ніби Баба-Яга замордувала, то вони загинули, рятуючи сестричку з полону, то вони перекинулися на квіти, напившись води із зачарованого джерельця...

Лагідна, ласкава назва квітів, їхня скромність та непретензійність, а ще й бабусині легенди сприяли поширенню братиків по всій Україні не тільки в полях,  а й у квітниках. А ще багатьом милувала зір їхня некриклива жовто-синя барва – барва українських національних кольорів.

Згодом у зв’язку із зростанням в українців національної свідомості маленькі букетики братиків, прикріплені до лацкана піджака чи подаровані другові, почали означати значно більше, ніж звичайний квітковий букетик.

До речі, в календарі „Перемишляни” на 1859-ий рік було надруковано вірш „Братки” одного з класиків української літератури Миколи Устияновича (автора відомих пісень „Верховино, світку ти наш”, „Гей, браття опришки” та ряду інших). Даючи образний портрет синьо-жовтих квітів, поет звертає увагу на те, що

                            ... Нарід руський

                            Їх цвіт почитає

                            І дуже радо

                            Ним ся украшає.

Микола Устиянович, мріючи про єдність, про братство, про щастя рідного українського народу, возносить квітучі польові братики до рівня символу:

                            Коб, як їх барви,

                            Русинам премилі,

                            Також їх назви

                            Русинів красили;

                            І коб тим свойством

                            Зістали правдивим –

                            Вони би народом

                            Сталися щасливим!

На жаль, мрії поета дійсністю тоді не стали.

Але ось стукають у двері, стукають у наші серця, стукають до храму нашої духовності нові часи України. Певен, що у вирі наших буднів і свят знайдеться гідне місце і скромним квітам, які з глибини віків несуть у майбутність кольори нашого національного прапора і які мають символічне ймення: братки.

 

Джерело: Шморгун Євген Іванович. Братки / Є. І. Шморгун // Твори : в 3 т. / Є. І. Шморгун ; набір, верстка та дизайн Н. Романів. – Рівне, 2007. – Т. 1. – С. 153-155.

Братки слухати онлайн безкоштовно

Братки - слухати аудіокнигу онлайн безкоштовно, автор Шморгун Євген Іванович, виконавець

Подібні аудіокнижки до "Братки", Шморгун Євген Іванович

Подібні аудіокниги до "Братки" слухати онлайн безкоштовно повні версії.

Шморгун Євген Іванович прослухати всі книги автора по черзі

Шморгун Євген Іванович - всі книги автору в одному місці, щоб прослухати по черзі повні версії на сайті онлайн-аудіотеки Audiobook-mp3.

Шморгун Євген Іванович - Братки відгуків

Відгуки слухачів про аудіокнигу Братки, Читайте коментарі та думки людей про аудіокнигу
    No results found.